Naturalne metody walki ze szkodnikami i chwastami w ogrodzie

2020-03-11
Naturalne metody walki ze szkodnikami i chwastami w ogrodzie

Na rynku dostępne są liczne preparaty zwalczające chwasty, szkodniki i choroby roślin w naszych ogrodach. Chcemy zaproponować jednak DOMOWE/NATURALNE SPOSOBY zwalczania szkodników, które minimalizują szkodliwy wpływ środków chemicznych na nasze środowisko. 

OTO KILKA CIEKAWYCH METOD:

1. Metoda na MSZYCE 

Rośliny doniczkowe: Usuwanie mszyc i przędziorków poprzez mycie ich w wannie zwykłą wodą. Należy zasłonić folią donicę, a następnie dokładnie myć liście po obydwóch  stronach. Czynność tą powtarzamy co kilka dni, by usunąć kolejne pokolenia szkodników. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie gatunki roślin dobrze znoszą długotrwałe moczenie. Mokrej rośliny nie wolno stawiać na słońcu, by nie narazić jej na poparzenia.  

Odwar z wrotycza  - Rozdrobnione łodygi i liście zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i po kilku godzinach stawiamy na małym ogniu. Gdy płyn zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia i rozcieńczamy 4-krotną ilością wody. Na 10l preparatu potrzebujemy 300g ziela.
Wyciąg z liści i łodyg ziemniaków - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1,2 kg liści i łodyg.

Wyciąg z aksamitki - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1kg suszu. 

Zwabione przez wrotycz lub krwawnik pożyteczne biedronki zredukują populację mszyc. 

Zasadzone rośliny takie jak: aksamitka, lawenda, majeranek, mięta oraz tymianek odstraszają mszyce.

Wyciąg z cebuli - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 200 g cebuli.

Napar z cebuli - Zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na wolnym ogniu na 15 minut - nie powinny się gotować. Przed użyciem studzimy napar do temperatury pokojowej i jeszcze tego samego dnia opryskujemy rośliny. Na 10l preparatu potrzebujemy 200 g cebuli.

Preparat przygotowany z wody z mlekiem (proporcja 1:1), można dodać kropelkę płynu do naczyń i spryskiwać tym roślinę.

Wyciąg z roztartego czosnku - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 200 g czosnku.

Wyciąg ze szczawiu - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 200-300 g korzeni szczawiu. 

Wyciąg z pokrzywy - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1 kg ziela.

Odwar z rumianku - Rozdrobnione łodygi i liście zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i po kilku godzinach stawiamy na małym ogniu. Gdy płyn zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia i rozcieńczamy 4-krotną ilością wody. Na 10l preparatu potrzeba 300g suszonych kwiatów. 

Odwar z tytoniu - Rozdrobniony tytoń zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i po kilku godzinach stawiamy na małym ogniu. Gdy płyn zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia i rozcieńczamy 4-krotną ilością wody. Na 10l preparatu potrzebujemy tytoń z 10-12 papierosów.

Wyciąg z tytoniu - siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Potrzebujemy tytoń z 10-12 papierosów na 10l preparatu. 

2. Metoda na choroby GRZYBOWE

Wyciąg z aksamitki - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1kg suszu. 

Wyciąg z rumianku stosujemy profilaktycznie - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzeba 1kg suszonych kwiatów rumianku. 

3. Metoda na MRÓWKI

Gnojówka z bylicy piołun - Sporządzamy ją ze świeżo ściętych roślin. Tniemy je na części i zalewamy zimną wodą, po czym przykrywamy naczynie. Co kilka dni mieszamy fermentujący płyn. Po miesiącu gnojówka nadaje się do użycia, ale tylko w ogrodzie, bo wydziela przykrą woń. Na 10l preparatu potrzebujemy 500g ziela.

Zasadzone rośliny takie jak: aksamitka, lawenda, majeranek, mięta oraz tymianek odstraszają mrówki.

Odwar z wrotycza - Rozdrobnione łodygi i liście zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i po kilku godzinach stawiamy na małym ogniu. Gdy płyn zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia i rozcieńczamy 4-krotną ilością wody. Na 10l preparatu potrzebujemy 300g ziela.

4. Metoda na GRYZONIE

Odstrasza je sproszkowany susz bylicy piołun.

5. Metoda na ŚLIMAKI

Wyciąg z bylicy piołun - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 300 g ziela.

Ślimaki są idealnym pokarmem dla jeży, które możemy zaprosić do naszego ogrodu.

Bardzo dobrym sposobem na zwabienie ślimaków w jedno miejsce jest wykopanie małego dołka i umieszczenie w nim miseczki z piwem, która ściągnie wszystkie ślimaki z naszego ogrodu w jedno miejsce, dzięki czemu będziemy mogli je zebrać i wynieść poza naszą działkę.

Jeśli ślimaki zaatakowały tylko niektóre rośliny kwitnące, wystarczy wysypać wokół roślin skorupki od jajek wymieszane ze skórką z cytryny. Nie dość, że ślimaki nie cierpią cytrynowego zapachu, to jeszcze nie mogą poruszać się po skorupkach.

Kolejny sposób na ślimaki to wykorzystanie nicieni. Zaatakowane przez nicienie będą traciły energię, przestaną jeść, a następnie samodzielnie zagrzebią się w ziemi. Ogrodnicy twierdzą, że nicienie są najskuteczniejszą metodą walki z tymi szkodnikami, ponieważ działają zarówno na, jak i pod powierzchnią ziemi.

6. Metoda na PRZĘDZIORKI

Wyciąg z bylicy piołun - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 300 g ziela.

Napar z cebuli - Zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na wolnym ogniu na 15 minut - nie powinny się gotować. Przed użyciem studzimy napar do temperatury pokojowej i jeszcze tego samego dnia opryskujemy rośliny. Na 10l preparatu potrzebujemy 200 g cebuli.

Wyciąg ze szczawiu - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 200-300 g korzeni szczawiu. 

Wyciąg z roztartego czosnku - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 200g czosnku.

Wyciąg z wrotycza - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 300g ziela.

Gnojówka z wrotycza - Sporządzamy ją ze świeżo ściętych roślin. Tniemy je na części i zalewamy zimną wodą, po czym przykrywamy naczynie. Co kilka dni mieszamy fermentujący płyn. Po miesiącu gnojówka nadaje się do użycia, ale tylko w ogrodzie, bo wydziela przykrą woń. Na 10l preparatu potrzebujemy 300g ziela.

Wyciąg z mniszka - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1 kg całych roślin mniszka. 

Wyciąg z pokrzywy - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1 kg ziela.

Wyciąg z rumianku - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzeba 1kg suszonych kwiatów rumianku. 

Wyciąg z liści i łodyg ziemniaków - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1,2 kg liści i łodyg.

7. Metoda na MĄCZNIAKÓW

Wywar z pokrzywy - na 10l preparatu potrzebujemy 1 kg ziela.

Wyciąg z wrotycza - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 300g ziela.

8. Metoda na GĄSIENICE MOTYLI 

Wyciąg z rumianku - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzeba 1 kg suszonych kwiatów rumianku.

Wyciąg z liści i łodyg ziemniaków - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 1,2 kg liści i łodyg.

9. Metoda na MIODÓWKI

Wyciąg ze szczawiu - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Na 10l preparatu potrzebujemy 200-300 g korzeni szczawiu. 

10. Metoda na MĄCZLIKI

Odwar z tytoniu - Rozdrobniony tytoń zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i po kilku godzinach stawiamy na małym ogniu. Gdy płyn zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia i rozcieńczamy 4-krotną ilością wody. Potrzebujemy tytoń z 10-12 papierosów na 10l preparatu. 

Wyciąg z tytoniu (Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy) potrzebujemy tytoń z 10-12 papierosów na 10l preparatu. 

11. Metoda na MISECZNIKI

Odwar z tytoniu - Rozdrobniony tytoń zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i po kilku godzinach stawiamy na małym ogniu. Gdy płyn zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia i rozcieńczamy 4-krotną ilością wody. Potrzebujemy tytoń z 10-12 papierosów na 10l preparatu. 

Wyciąg z tytoniu - Siekamy i zalewamy zimną wodą na całą dobę, po czym szybko wykorzystujemy. Potrzebujemy tytoń z 10-12 papierosów na 10l preparatu. 

12. Metoda na KRETY

Zasadzona aksamitka, bazylia, komosa skutecznie odstraszy nam krety.

13. Metoda na BIELINKA KAPUSTNIKA 

Zasadzenie szałwii powinno skutecznie zapobiegać pojawieniu się szkodnika.

14. Metoda na NORNICE

Zasadzenie korony cesarskiej, wilczomleczy, bzu czarnego powinno odstraszyć szkodnika.

Zapach czosnku skutecznie odstrasza tego gryzonia.

15. Metoda na CHWASTY

Dla niektórych chwastów (perzu właściwego i powoju) niepożądaną rośliną jest aksamitka, która wytwarza substancje hamujące ich rozwój. Najskuteczniej oddziałują one na młode i słabe jeszcze rośliny, na glebie bardziej przepuszczalnej.

Użycie agrowłókniny podczas sadzenia roślin - metoda ta bardziej sprawdza się, gdy rosną tam krzewy, krzewinki, drzewa - rośliny, które pozostaną w danym miejscu dłużej niż sezon czy dwa. W momencie zakładania takiej rabaty wycina się w materiale "krzyż" i w to miejsce sadzi roślinę. Agrowłóknina - przepuszczająca wodę i tlen - nie będzie widoczna, gdy pokryjemy powierzchnię rabaty ściółką.

16. INNE

Przeciętym ząbkiem czosnku smarujemy liście pokryte plamami chorobowymi.
Gnojówka i wywar z mniszka wzmacnia rośliny.
Gnojówka z pokrzywy wzmacnia rośliny.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel